27 Nisan 2015 Pazartesi

Eleanor & Park Kitap Yorumu
Eleanor & Park

Rainbow Rowell


Eleanor & Park...derin bir nefes alır*

Hayatımda okuduğum en etkileyici genç-yetişkin kitaplarından biriydi. Bir arkadaşımdan ödünç alıp okuduğum daha sonra kitaba aşık olduğum için en kısa zamanda alıp yeniden okuyarak kitaplığıma ekleyeceğim bir kitap olur kendisi.

Eleanor & Park da ne popüler bir O-Kız ne de popüler bir çapkın var.
Ne çok yakışıklı bir esas oğlan ne de güzelliği dillere destan bir kız var.

Eleanor, popüler olmaktan uzak hatta okuldakiler tarafından "garip" olarak nitelendirilen biri. Park ise kendi halinde, çizgi romanlara ve müzik dinlemeye meraklı biri. Popülerlik yolundaki tek adımı bir zamanlar okulun popüler kızlarından biriyle çıkmış olması.

Rainbow Rowell bu kitapta okuyucu kendisine bağlamak için ne bir hastalık ne de bir ölüm kullanıyor. O sadece kelimelerin ve gençlik aşkının gücüne güveniyor. İtiraf etmek gerekirse oldukça işe yarıyor.

Eleanor okulun ilk gününde okul servisine bindiği anda ne kadar farklı olduğunu herkese kanıtlar. Park ise o gün istemeye istemeye Eleanor'un yanına oturmasına izin vermek zorunda kalır. Her şey bundan sonra başlar.
Bu ikili önce birlikte okunan çizgi romanlar ardından birlikte dinlenen şarkılar ve dillendirilmeyen kelimelerle anlaşırlar. 

Rowell, her cümlesinde gerçek bir karakter yaratıp her sayfada gerçek bir aşkı şekillendirmiş adeta. İlk aşkın heyecanını, genç olmayı, midede uçuşan kelebeklerin ne demek olduğunu sadece anlatmıyor; yaşatıyor da.

Eleanor & Park da bir peri masalı anlatılmıyor. Karakterlerin ilişkileri tesadüflere, çevre baskısına, gizli buluşmalara ve hayatın onlar için çizdikleri yollara bağlı. Öyle ki bir sonraki sayfaya geçerken "bu nasılsa bir roman, her şey düzelir" diyemiyorsunuz.

Eleanor & Park'ı okurken her cümleyle gözleriniz dolarken aynı zamanda yüzünüzdeki gülümsemeyi silemiyorsunuz.
Eleanor asla iyi görünmedi. O bir sanat eseri gibiydi ve sanat eseri
iyi görünmek zorunda değildi.
Sanat eseri bir şeyler hissettirmeliydi.
Birbirlerini yeniden görecekleri zamanı, sabahı onlar gibi siz de dört gözle bekliyorsunuz. Saniyeleri sayıyorsunuz. Birbirlerine verecekleri cevapları, bir sonraki telefon görüşmesini, karşı taraftan gelecek tek bir kelimeyi siz de en az Eleanor ya da Park kadar hevesle bekliyorsunuz...

Nasıl olduğunu hatırlamaya çalışıyordu. Nasıl
hiç tanışmadığı birinden önemli olan tek kişiye
dönüşmüştü.

Son sayfaları okurken Rainbow Rowell ile küçük çapta bir konuşma yaşıyorsunuz. 
"Daha ilk başında söylemiştin değil mi? Anlamalıydım." diyorsunuz. Ama merakla okumaya devam ediyorsunuz.


Sonsuzluk gibi gelen bir süre sonra beklediğiniz tek kelime "üç kelime" şeklinde geldiğinde sadece hayalgücünüze güvenip gerçekmişçesine yaratılan kurgu karakterleri kendi özel hayatlarında rahat bırakıyorsunuz.


Kitap bittiğinde sanki ayrılmak istemediğiniz bir parçanızdan ayrılmanız gerekiyormuş gibi önce kitaba sarılıyor, derin bir nefes alıyor ve kütüphanenizin en değerli yerini bu kitap için hazırlamaya başlıyorsunuz. 
Ta ki bir daha oradan alıp tekrar okuyana kadar onu bu değerli tahta yerleştirip yavaş ama emin adımlarla oradan uzaklaşıyorsunuz. Elbette okurken olduğu gibi gözleriniz hafifçe puslu ama yüzünüzde ufak bir gülümseme eşliğinde. 

Kısacası; henüz ülkemizde çeviri halinde yayımlanmamış ama originalinin bulunduğu bu kitabı ilk fırsatta alıp okumanızı tavsiye ediyorum. Hem de şiddetle. Eğer İngilizce olarak okuyamıyorsanız biraz daha sabredip Pegasus Yayınlarının 2015 yılında yayımlayacağı kitapları takip edip çıktığı anda temin etmenizi öneririm.

Onu özlemiş miydi?
Onda kendini kaybetmek istiyordu. Kollarını kendi çevresine turnike gibi
sarmak istiyordu.
Eğer ona ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterse, kaçar giderdi.4 yorum:

 1. benim ingilizcem orta seviyede acaba bu kitabı okurken zorlanır mıyım ya da ingilizce olarak bana tavsiye edeceğiniz bir kitap var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorlanabileceğin yerler olsa da bence okuyabilirsin. En azından bir dene derim. İlk başlarda zorlansan da zamanla sayfaları çevirdikçe alışacağını düşünüyorum. Önerebileceğim başka seri ise After. Seriyi amazondan sipariş edebilirsin ya da wattpad.com adresinden serinin orada yayınlanmış haline ulaşabilirsin. After serisine göz atmak istersen onun yorumu da blogumda var>> http://ebrulikitaplik.blogspot.com.tr/2015/05/after-series-sonra-serisi-kitap-yorumu.html
   Şimdiden keyifli okumalar dilerim :)

   Sil
  2. çok teşekkür ederim:))

   Sil