28 Nisan 2015 Salı

Goddess Test Series- Tanrıça Serisi Kitap Yorumu
The Goddess Test- Tanrıça Serisi

Aimee Carter

Tanrıça Arka Kapak


“Büyüleyici ve kendini zorla okutan bu kitap, klasik mitler ve modern hikâyeciliği eğlenceli ve tuhaf bir dille yeniden şekillendiriyor. Genç kızlar için muhteşem bir hikâye.”
-Melisa Anelli


Onun karısı ve bir tanrıça olmak için 7 ölümcül testi geçmek zorunda.
Teste tabi tutulan her kız öldü. Şimdi Kate’in sırası.
Kate’in hayatı, en başından beri yalnızca kendisi ve annesinden ibaret olmuştur ancak şimdi annesi ölmek üzeredir. Peki ya son isteği? Çocukluğunu geçirdiği eve geri dönmek. Bu nedenle Kate bir yandan annesinin sonbaharı çıkaramayacağından endişelenirken, diğer yandan da hiçbir arkadaşı ya da akrabası olmayan bir yerde yeni bir okula başlayacaktır.

Sonra Henry ile tanışır. Karanlık, ıstırap dolu ve büyüleyici biri olan Henry, Ölüler Diyarı tanrısı Hades olduğu iddiasındadır. Üstelik, bir anlaşma yapmanın karşılığında, tabi tutulacağı testi geçene kadar Kate’in annesini hayatta tutacaktır.
Kate, Henry’nin çıldırmış olduğundan emindir. Ta ki ölü bir kızı hayata döndürdüğüne tanık olana kadar. Artık annesinin hayatını kurtarmak gözüne delicesine mümkün görünmektedir.

Testleri geçmeyi başardığı takdirde Henry’nin gelecekteki eşi ve bir tanrıça olacaktır.
Fakat başarısız olursa…

Eğer Henry ile yeraltı dünyasında bir hayat istiyorsa, bunun için savaşmak zorunda kalacak.


Tanrıça'nın Savaşı Arka Kapak


“Kate, açıklanamayan olaylara göğüs gererek onlarla başa çıkabilecek bir kahraman.”
Publishers Weekly

“Yunan mitlerinden Persephone'nin hikâyesine bu sürükleyici ve çağdaş yaklaşım romantizm, gizem ve merak unsurları yanında çok yönlü ve sempatik bir başkaraktere sahip.”
Booklist

Kate Winters ölümsüzlüğü kazandı ve bir Tanrıça oldu.
Kate Winters ölümsüzlüğü hak etti.

Ama hayatını Ölüler Diyarı'nda, Henry ile birlikte geçirmek istiyorsa bunun uğruna savaşması gerekecek.

Bütün olanlar içerisinde, ölümsüzlüğü kazanmak en kolayı olmuştu. Kate, artık Ölüler Diyarı Kraliçesi olarak taç giymek üzere olmasına rağmen, kendisini her zamankinden çok daha yalnız hissetmektedir. Ölüler Diyarı'nın hükümdarı olan Henry'ye karşı duyduğu sevgi günden güne büyürken, Henry ona karşı gittikçe mesafeli ve gizemli davranmaya başlamıştır. Kate'in taç giyme töreninin tam ortasında, evrende kendisini öldürebilecek kadar güçlü olan tek varlık tarafından alıkonur: Titanların Kralı, Kronos.

Diğer tanrılar her birinin sonunu getirebilecek olan savaşa hazırlanırken Henry'nin Tartarus'dan kurtuluşu yalnızca Kate'in elindedir. Ama Ölüler Diyarı'nın sonsuz mağaraları içinde yolunu bulabilmesi için, geleceğini tehdit eden tek kişiden yardım talep etmelidir.
Henry'nin ilk karısı, Persephone.

Ya ölümsüzlük ebedi değilse?


Onunlayken sadece ölümsüz değil, canlı hissediyordum.

Tanrıça'nın Mirası Arka Kapak


“Okuyucular şaşırtıcı ve bazen de zorlu yeni gerçekliği ile yüzleşen; yaşam, ölüm ve saplantıların oluşturduğu tehlikeler ve sevginin gücü hakkında yepyeni ve yürek parçalayıcı fikirler edinen Kate ile aralarında bir bağ kurmakta zorlanmayacaklar.”
Booklist

Anlatım gayet başarılı ve Kate açıklanamayan durumlarla yüzleşmek ve onların üstesinden gelmek konusunda çoğu karakterden daha yetenekli bir kahraman.”
Publishers Weekly

“Tanrıça, hikâyeyi özüne döndürülmüş Yunan mitleri ile donatarak paranormal içerikli gençlik kitaplarına yepyeni bir soluk getiriyor.”
Renee C. Fountain, New York Journal of Books

“Carter’ın eserini okumak tam bir zevk –kısa ve öz, temiz, açıklayıcı. Tanrıça’nın Savaşı kesinlikle elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici, insanı sürekli merak, ıstırap, şaşkınlık, hayal kırıklığı ve evet, romantizmin doruklarında bırakan bir yapıt.”
YA Reads

Aşk ya da Yaşam.

Henry ya da Çocuğu.

Ailesinin ya da Dünyanın Sonu.

KATE BİR TERCİH YAPMAK ZORUNDA...

Kate Winters, dokuz ay süren bir esaret boyunca kıskanç bir tanrıçaya, intikam peşinde olan bir Titan’a ve hiç beklemediği bir gebeliğe rağmen ayakta kalmayı başardı. Şimdi Tanrılar’ın Kraliçesi doğmamış çocuğunu elinden almak istiyor ve Kate’in onu durdurması olanaksızdı; Kronos ile bir pazarlık yapana dek.

Titanlar’ın Kralı Kronos, Kate’in sadakati ve bağlılığına karşılık insanlığı bağışlayacak ve Kate’in çocuğunun kendisinde kalmasına izin verecektir. Ancak yine de Henry’yi, Kate’in annesini ve konseyin geri kalanını yok etmeye kararlıdır. Kate anlaşmayı reddettiği takdirde ise dünya üzerindeki en son tanrı ve ölümlü kişi yok olana dek dünyayı yerle bir edecektir.

Sevdiği herkesin kaderi omuzlarındayken Kate imkânsız olanı başarmak zorundadır: Evrendeki en güçlü varlığı yenmenin bir yolunu bulmak, hem de sahip olduğu her şey pahasına olsa bile.
Bedeli ölümsüzlüğü olsa bile.

Benim Yorumum


Mutluluk bir seçim. Izdırap da öyle. Akıllıca seç.
Bu kitap serisi Yunan mitolojisine çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış, Yunan mitolojisini çağımızla uyumlu hale getirebilmiş oldukça başarılı bir seri.

Seriyi sadece Yunan mitolojisine olan aşkıma güvenerek almıştım. Mitolojik bir masal dinlemenin dışında bir beklentim yoktu. Oysa ilk kitabı okumaya başladığımda kitap beni beklediğimden daha çok içine aldı.

Aimee Carter'ın ilk kitabı olmasına rağmen anlatım ve karakterler oldukça başarılı şekillendirilmiş.

Seriyi okurken bazen sinirlendiğimi, hatta Henry'i (yani Hades'i) sarsıp kendine getirme isteğimi zorlukla bastırdığımı itiraf edebilirim. Yani koskoca Ölüler Diyarı Tanrısı bir kadının arkasından kalp kırıklığına yenik düşmüş ve yetmezmiş gibi ona aşık olan bir kızı sahiplenmeyip uzak duruyor?
Tabi sonradan aklının başına gelmesiyle bu sinirim balon gibi sönmüştü.

Kısacası; Eğer mitolojiye özellikle Yunan mitolojisine ilginiz varsa ve masal tadında modern bir efsane okumak isterseniz bu seriyi şüphesiz okuma listenize ekleyebilirsiniz.

Not: Seri Türkiye'de yalnızca 3 kitap olarak piyasaya çıkmış olsa da yurt dışında serinin yan kitapları da mevcuttur.

Yan kitaplarla birlikte serinin tam sırası şu şekildedir:-Tanrıça #1 
-Tanrıça'nın Avı #1.5
-Tanrıça'nın Savaşı #2
-Tanrıça'nın Kalıtı #2.5
-Tanrıça Kraliçe #2.54
-Aşık Tanrıça #2.55
-Yeraltının Tanrıçası #2.56
-Hırsızların Tanrısı #2.57
-Karanlığın Tanrısı #2.58
-Tanrıça'nın Mirası #3


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder