25 Nisan 2015 Cumartesi

The Fault In Our Stars- Aynı Yıldızın Altında Kitap YorumuThe Fault In Our Stars

Aynı Yıldızın Altında


John Green


Kalbimizi yerinden söküp sonra da elimize tutuşturan bir kitap ve bir film ile merhaba...

Hazel Grace Lancaster...Kanserle tanışması tiroidlerinden başlayan ancak daha sonra ondan uzak duramayan bu hastalığın akciğerlerine sinsice yerleşmesiyle oksijen tüpü kendisinin bir parçası haline gelmiş esas kızımız.


Augustus Waters...Derin bir nefes aldıktan sonra başlayabilirim sanırım.
Kanser ile tanışması osteosarkoma denilen, söylenince kulağa cool bir şeymiş gibi gelirken aslında oldukça hain ve acımasız bir kanser türüyle olan ama bunu atlatmış olan esas oğlanımız.

Bu kanser "yolculuğu"nu yaşamış iki karakterimiz tam-olarak-İsa'nın-kalbinde gerçekleşen bir grup seansında karşılaşırlar...
Ve onların küçük sonsuzluğu bu şekilde başlar.

Kitap ile ilgili fazla spoiler vermek istemesem de hala okumayanlar ya da filmi izlemeyenler için tek önerim yanlarında büyük bir kutu peçete bulundurmaları olacak.

John Green bu kitapta kanseri ve ölümü çok iyi anlatabilen bir yazar olarak çıkıyor karşımıza. Tıpkı Hazel Grace'in Görkemli Izdırap için söylediği gibi...

Aynı yıldızın altında...Aşka, gençliğe, metaforlara, hastalığa, zamana, sonsuzluğa ve hayata bambaşka bir gözle bakmamıza neden olacak bir kitap.

Kitapta da sözü geçtiği gibi...Bu hayatta kalbinizin kırılıp kırılmayacağına dair karar veremezsiniz belki ama kalbiniz eğer kırılacaksa bunun kim tarafından olacağına karar verme yetkisi elinizde.


"Kalbimin senin tarafından kırılması bir ayrıcalık olurdu" der Augustus Waters.
NOT: Kitabın yanı sıra filmi de en az kitap kadar güzel olan nadir uyarlamalardan. Hatta Shailene Woodley ve Ansel Elgort'un mükemmel oyunculuğuyla John Green'in mükemmel kurgusu bir araya geldiğinde ortaya son zamanlarda karşılaşılan en mükemmel uyarlama çıkıyor. Kitabı okuduktan sonra filmi izleyen biri olarak hayalkırıklığına uğramadığımı belirtmek isterim. Çok memnun kaldım. Ayrıca filmin soundtrackleri de filme ayrı bir keyif katmış.

Bu kitap ve bu film herkesin hayatlarının bir döneminde kesinlikle okuyup izlemeleri gerektiğini düşündüğüm kitap ve film listesinde ilk sıralarda yer alıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder