8 Mayıs 2015 Cuma

After Series- Sonra Serisi Kitap Yorumu


After Series- Sonra Serisi

Anna Todd


Benim için çok özel ve muhtemelen her zaman özel kalacak bir kitap serisinin yorumuyla karşınızdayım. Tüm Dünya'da fenomen haline gelmiş ve bunu sonuna kadar hak etmiş bir seriye kendiniz hazırlamalısınız çünkü yakında Türkiye'ye de geliyor. Pekala, başlıyoruz...After- Sonra


Arka Kapaktan Alıntılarla...

Tessa'nın Hardin ile tanışmadan bir hayatı vardı. Planlı, kararlaştırılmış, düzenli, bir sonraki adımın ne olduğu belli olan bir hayat...
Ve bir de O'ndan sonrası...

Hayat asla aynı olmayacaktı. O'ndan SONRA...

Hardin... Karmakarışık bukleli kahverengi saçlar, dövmeler, piercingler ve yavaş ama hipnotize edici İngiliz aksanına sahip. Hardin Tessa'nın şimdiye kadar alıştığı, gördüğü herkesten çok farklıydı. Sevimliydi, farklıydı. Ama bir o kadar da ukala ve kabaydı. Hem de zalimlik derecesinde kaba...

Tessa O'ndan nefret etmeliydi. Ediyordu da...Ta ki kendisini onun odasında bulana kadar...Yalnız...Onunla...


Sıradan bir kız yeni bir okula gelir. Yeni bir hayata başlar. Üniversiteye gelir. Kendisinin tam zıttı bir oda arkadaşı ve en az onun kadar farklı olan arkadaşlarıyla tanışır. Gruptakiler arasından yakışıklı, gizemli, zeki, ukala biriyle anlaşamaz...
Kulağa klişe mi geldi? Yeniden düşünün...

Tessa İngiliz Edebiyatı okuyan tam anlamıyla bir "iyi kız". Çocukluğundan beri yanında olan ve güvenebileceği bir erkek arkadaşı var. Hayatı planlı. Not ortalaması 4.0. Gelecekten ne bekleyeceğini, hayattan ne istediğini biliyor...En azından öyleydi. O'ndan ÖNCE.

Peki daha hayata yeni başlamışken hayattan ne istediğine karar verebilir misin?
Gelecekte ne olacağını bilmeden plan kurabilir misin?

Hardin karanlık ve gizemli aurası ve herkesten nefret eden, kimseyle ilgili hiçbir şeyi takmayan biri olarak Tessa'dan bu kadar farklıyken, Tessa ondan nefret etmeliyken...Bu neden bu kadar kolay değil?After We Collided- Çarpıştıktan Sonra


Arka Kapaktan alıntılarla...

Tessa'nın kaybedecek çok şeyi var. Hardin'in ise hiçbir şeyi...Ondan başka. Tessa'dan başka.

Zorlu bir ilişki...kırılan güvenler...tutulmayan sözler...

Aşk geçmişin üstesinden gelebilir mi? 

Tessa'nın önünde bir hayat var; Hardin için askıya aldığı... Sevdikleri, muhtemelen kariyeri. Hayatına devam etmek zorunda. 

Ama kalbin bin bir parçayken hayata devam edebilir misin? 
Kalbin bin bir parçayken aşk için onu bir kez daha riske atabilir misin?

Hardin...Hayatının en berbat hatasını yaptı. Hayatında sahip olduğu tek iyi şeyi kendi elleriyle mahvetti. 
Ama o hala aynı adam mı? Geçmişte yaptığı hata için cezalandırılmalı mı?
Peki, değişti mi? Değişebilir mi? 
Aşk için...Tessa için?

Herkes ikinci bir şansı hak eder mi? Kalbinizi göğsünüzden çıkarıp elinize tutuşturan biri bile mi? Sizi tanıdığınız herkesin önünde rezil etse bile mi? 
Gururunuzu ezip geçtiğinde bile onu affedebilir misiniz? 
Peki, Aşk ve Gurur aynı cümle içine sığıyor mu? Ya da aynı kalbin?


After We Fell- Düştükten Sonra


Arka kapaktan alıntılarla...

Tessa ve Hardin'in hayatı-aşkı karmaşıktı. Şimdi ise hiç olmadığı kadar kafa karıştırıcı.

Tessa'nın hayatı sanki tersine dönmüş gibi. Hiçbir şey düşündüğü gibi değil. Ne arkadaşları, ne ailesi...
Hayatını elinde tutmak için bir karar verdi ama o da sabotaj edilmeye çalışılıyor. Hem de en çok güvendiği kişi tarafından.

Eski şeytanlar karanlıktan kurtulup yerini aydınlığa bırakırken daha fazla şeytan o cılız ışığı yok etmeye çalışıyor.

Birini sevmek ve onsuz yaşayamamak arasında fark var ve bazen sevmek yetmiyor. 

Bazen sevdiğiniz kişiyi kendinizden korumak zorunda hissediyorsunuz. Halbuki sevdiğiniz kişinin tek istediği sizin yanınızda olmakken onu en çok sizin kırdığınızı fark etmeden uzaklaştırıyorsunuz kendinizden. 

Kıskançlık, durdurulamaz öfke, aşk ve tutku arasındaki bitmek bilmeyen döngüyü kırmak için ortaya çıkan büyük bir sır yetecek mi? Tüm hayatınız boyunca size yalan söylendiğini hissettiğiniz bir sır ortaya çıktığında bu her şeyi bitirmek için yeterli olacak mı? 

Bu sefer her şeyi düzeltmek için aşk yeterli olacak mı? Ya değilse...


After Ever Happy- Sonsuza Dek Mutlu


Arka kapaktan alıntılarla...

Hardin ve Tessa için hiçbir şey gökkuşağı ve güneş ışığı değildi. Ama çarpık peri masalı bir şekilde devam etti. Ama şok edici bir gerçek Hardin'i iliklerine kadar sarstığında her şeye rağmen yeniden birlikte olabilecekler mi?

Onların hayatına bomba gibi düşen bir trajedi başka bir trajediyle yok olacak mı? 

Birbirinden böylesine farklı olduğunu düşünen iki insanın hayatında ortaya çıkan sırlar aslında kabul etmek istediklerinden daha fazla birbirlerine benzediklerini onlara kanıtlasa da Tessa ve Hardin üniversitedeki yurt odasında karşılaştıkları aynı kişi değiller artık.

Aşk için ne kadarını kurban edebilirsin? Kendinden ne kadar feda edeceksin?
Savaştığın şeytanların seni ele geçirmesine izin vermeden ne kadar savaşabilirsin?
Kazanacağından emin bile değilken üstelik?


Hayatım ondan önce çok kolay ve kararlaştırılmıştı. Ondan sonraysa...
Sadece...SONRA.


*Spoiler İçeren Yorum*

Seriyi daha dün bitirdim. Bitmesin diye kendimi zorlasam da ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu var...Benim için bu seri fazlasıyla özel. Bundan önce çok fazla kitap okudum, muhtemelen bundan sonra da okuyacağım. Ama bu serinin bana hissettirdiklerini hissettirecek başka bir kitap çıkar mı emin değilim. Kitaplar sanki After Serisi ve Diğerleri gibi benim için. Yorum yapmak da bir o kadar zor aslında. Çünkü anlatılmaz yaşanır dedikleri şey bu gibi... Ama ben düşüncelerimi içimde tutamayıp paylaşacağım...

Seri kitaplarda ilk kitabın yeri benim için her zaman ayrıdır. Her şeyin başlangıcı, her şeyin sondan tahmin edilemez şekilde farklı olması, ilk kitapları benim gözümde büyüleyici kılan ilk şey. Bunun yanında karakterlerin oluşumunu görmek sanki yeni insanlarla tanışmak gibi.

Ama ben bu seriyi kitaplara ayırmadan bir bütün olarak değerlendireceğim. Çünkü her şey öylesine akıyor, öylesine gelişiyor ki ilk kitap nerede bitip ikinci kitap nerede başlıyor kaçırıyorsunuz.

Önceki kitap yorumlarımdan benim sorunlu karakterlere karşı ne kadar büyük zaafım olduğunu bilen bilir. Ben de bunu gizleme gibi bir amaç gütmüyorum zaten.

Hardin bu sorunlu karakterlerin arasında birinci sırada yerini almış, siyah-oniks tacını kimselere kaptırmaya niyeti olmadan siyah dar kotu ve siyah tişörtüyle tahtında oturuyor. İnsanın içine işleyen yeşil gözleriyle ruhunuzu kendisine adamanızı bekliyor.


Dünya'dan nefret eden bir adamın aslında en çok
sevilen olması gerçekten ironik.
Hardin beni tek kelimeyle büyüledi. Hayattan, insanlardan en çok da kendinden nefret eden bir adam o. Değişmenin ne demek olduğunu ya da değişebilmenin mümkün olduğunu bilmeyen biri. Değişmesine değecek bir sebebi olmayan biri. Her gece kabuslarla uyanan, partiden partiye koşan, hayatında bir amacı olmayan biri. Nefret ettiği bir baba, dünyanın diğer bir ucunda yılda belki bir iki defa ancak iletişime geçtiği bir anneden başka bir şeyi yok elinde.
O'na kadar...


Hardin için her şey bir oyunken bu oyun ne zaman onun hayatı haline geldi fark etmiyor bile. Kendisinden böylesine nefret edip hiçbir şeye değmediğini düşünen biri uzun eteği, elinden düşürmediği plan defteri ve 4.0 not ortalamasına sahip bir sarışınla ne yapabilir ki?


"Seni düzeltemediğim için üzgünüm."
 dedim ıslak saçlarını okşarken.
"Ben de" diye ağladı bacaklarıma doğru.

Hardin mükemmellikten öyle uzak ve görünenin aksine kendine karşı öyle bir güvensizliği var ki onun insanların kalbine yerleşmesinin en büyük nedeni belki de bu.
Yaptığı her hatanın arkasından kendine göre bir sebebi çıktığı için kızmanız gerektiği kadar kızamıyorsunuz bile.
Yaptığı her berbat şeyin farkında olması yetmezmiş gibi kendini asla Tessa'ya layık görmediğinde kalbinize bir sızı yerleşmesi kaçınılmaz oluyor.

Hardin'i defalarca affetmeme neden olan tek şey ise O'nun denediğini görüyorsunuz. Bir insan ne kadar deneyebilirse o kadar deniyor ama sanki hayat onunla dalga geçmek ister gibi o ne zaman ufak bir umut beslemeye başlarsa karanlıktan başka bir canavarı önüne serip o ufak umudu yok ediyor.

Tessa ve Hardin'in hikayesinde her şeyi hissediyorsunuz. Hardin'in mektubunu Tessa gibi defalarca okuyorsunuz. Hardin'in çığlıklarını duyduğunuzda göğsünüzde bir şey sıkışıyor. Derin nefesler alıyorsunuz.
Tek bir şeyi değil en küçükten en büyük duyguya kadar her şeyi hissediyorsunuz. Aşkı, öfkeyi, nefreti, hüznü, acıyı...En çok da acıyı sanırım. İşin kötü yanı da kendinizi mazoşist gibi hissetmenize rağmen bir sonraki sayfayı çevirmekten pişmanlık duymuyorsunuz. Mantığınız kalbinizle savaşırken kendinizden emin bir şekilde "Ben olsam böyle yapmazdım. Asla!" deseniz de sonraki sayfada bu "Yapmazdım herhalde." ye dönüşüyor.


Seni senin istediğin gibi sevemiyor olması, onun seni
sahip olduğu her şeyle sevmiyor olduğu anlamına gelmez.

After sadece sıradan bir aşk hikayesi değil aslında.

Onu sıradışı yapan bittikten sonra boş boş, ne yapacağınızı bilmez bir halde duvara bakmanıza neden olması da değil üstelik. Onu sıradışı yapan bu serinin aynı zamanda bir bağımlının, öfke problemi olan birinin değişimi...
Eğer yeterince denerseniz, eğer ne olursa olsun sizden vazgeçmeyen birine sahipseniz ve hayat ne kadar zorlukla dolu da olsa bir yerlerde cılız bir ışığın parladığını bilirseniz değişebileceğinizi göstermesi. Hatta sadece değişmekle kalmayıp mutlu olabileceğinizi göstermesi...

After asla tamir edilemeyeceğini düşündüğünüz birinin bile ikinci bir şansı hak ettiğinin hikayesi...Hatta belki iki yüzüncü şansı...


Ve After...Değdiğine inandığınız kişi için kırılmayı değil paramparça bile olmayı göze alabilecek kadar cesur olabilmenin hikayesi.

After...Kutuplarda altı ay süren gecenin bile bir gün bitip Güneş'in yüzünü göstermesinin hikayesi...


Sen...Sen iyi olmak istememi sağlıyorsun, senin için.
Senin için iyi olmak istiyorum, Tess.


Üzerinde daha çok fazla şey söyleyebileceğim, herkese karşı savunabileceğim bu kitap hakkında yapabileceğim tek öneri OKUYUN. Bu sene içinde ilk kitap Pegasus Yayınları tarafından ülkemizde de satışa sunulacak. Hiç zaman kaybetmeden okumanızı çok şiddetle öneririm....
NOT: After film olacak!!! Film olması için gerekli anlaşmalar yapıldı ancak oyuncu seçimleri, çekimler ne zaman olacak hiçbir bilgi yok. Bu konuda bir bilgi olduğunda da çok büyük bir zevkle bunu paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.


52 yorum:

 1. Merhaba serinin ilk kitabını okudum ve gerçekten bitsin istemedim merak ettiğim serinin ikinci kitabı acaba ne zaman türkçeye uyarlanacak yada çıktı ben mi bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! Serinin ilk kitabını beğenmene çok sevindim. Diğer kitaplar henüz Türkiyede çıkmadı. Ne zaman çıkacağına dair bilgi Pegasus Yayınlarından gelecek ;) Herhangi bir bilgi yayımlandığında facebook sayfamdan ya da buradan duyurusunu yapacağımdan emin olabilirsin. Şimdiden keyifli okumalar dilerim, xx

   Sil
  2. Merhaba ben ıkıncı kıtabı da okudum ve malesef bıttı. 3.ncü kıtap Türkiye'ye ne zaman gelıcek acaba

   Sil
  3. 28 mart 2017 de çıkyorrr

   Sil
 2. merhaba.serinin ikinci kitabını ararken buldum sizi.
  henüz çıkmadı sanırım.bilginiz var mı acaba?teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba!
   ikinci kitap henüz çıkmadı ne yazık ki. Konu hakkında Pegasus Yayınlarından bir haber gelmesini bekliyorum. Şu an bir duyuru yapmadılar.

   Sil
 3. İkinci kitap tessanin mi ağzından yoksa hardininmi çok merak ediyorum ve tessa intikam almak için zed 6ada başka biriyle cikcakmi lütfen cvp verin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm kitaplar Tessa'nın ağzından genel olarak. Kitapları okuyalı aradan çok zaman geçti ama sanırım tüm kitaplarda, toplamda Hardinin ağzından bir iki bölüm ancak vardır. ŞPu an yurtdışında çıkmış olan Before kitabı Hardinin ağzından genel olarak.
   Spoiler vermekten hoşlanmıyorum genel olarak. Ama şunu söyleyebilirim: Tessa Hardine siniriyle bazı şeyler yapıyor ama onun başka biriyle ciddi bir ilişkisi olmuyor ;)

   Sil
 4. Gerçekten çok tşkler �� �� okadar şanslisinizki hepsini okudunuz yani ufak tefek ip uçları verseniz olurdu ama gerçekten çok merak ediyorum ve biz daha çok bekliycez yinede bir kaç birsey söylemek isterseniz buraya yazarsiniz ne olursa olursun o kitapları alcam okadar çok kitap okudum ki sadece grinin elli tonuyla aşırı benzerlikler var sizde bunu fark ettinizmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Teşekkürler evet bu kitabı okuduğum için şanslı hissediyorum ben de. Her kitapta biraz benzerlikler olur ki grey de insanları etkileyen bir kitaptı ama ben genel olarak çok farklı olduklarını düşünüyorum ;)

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Yani ilk kitabın aynısı hardininmi gözündenmi okuycaz before yi grey gibi:):*)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birebir aynısı değil...Tessayla tanışmadan öncesi tanışdıkları zamanı falan anlatıyor. Henüz okumadım kitabı ama yakın zamanda okuyacağım

   Sil
 7. Kitap mütiş ben şimdi bitirdin serinin devamını araştırıyorum acaba şuan bi bilgi var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serinin orijinalinde tüm kitaplar yayımlandı, mevcut ancak Türkiyede sadece ilki yayımlandı. Devamı için Pegasus Yayınlarından haber gelmesini bekleyeceğiz.
   Beğenmene çok sevindim umarım devamını da seversin.

   Sil
 8. Kitap mütiş ben şimdi bitirdin serinin devamını araştırıyorum acaba şuan bi bilgi var mı?

  YanıtlaSil
 9. kitabı o kadar cok sevdim ki anlatamam içinde yaşadım resmen sadece 2 günde bitti bulduğum her fırsatta okudum ama kitap bitti ve sonunda şok oldum hiç aglamayacağım kadar ağladım ama beni büyüledi ve yorumlara baktığımda aralık ayında gönderilenler var ve kitabın 2.serisi geldi mi türkiyeye bi bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. İlk kitabın sonu bir şok, evet. İnsanı etkisi altında bırakıyor. Serinin devam kitapları henüz Türkiyede yayımlanmadı. Türkiyede sadece ilk kitap satışta şuan için. Diğerlerini okumak için beklemeniz gerekecek.
   Ben kitapları bir sene kadar önce okudum bu yüzden yorumum biraz erken ;)

   Sil
 10. ve galiba kitapları okumuşsunuz nerden okudunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapları Wattpadde yayımlanmaya başladığı zamanlarda okumaya başlamıştım. Daha sonra kitaplar basıldığında da satışa çıktığı gün amazondan sipariş ettim. Yani original dilinde okudum. Yorumum da original dili için geçerli. Tercüme halinin nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok, doğrusu.

   Sil
 11. Ilk kitabini bitirmek üzereyim kitap o kadar içine çekti ki beni o kadar cok kitap okumama ragmen ilk kez bi karaktere cok kizdim hardin tam bir baş belasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim...Bu kitap daha çok sinirlenmenize neden olacak ;)

   Sil
 12. Selam! Kitabın 1.'sini okudum ve sonunda şok oldum. Bir oyun olarak sonuçlanmasını beklemiyordum. 1 haftaya yakın bir sürede bitirdim. Tek kelimeyle harikaydı! İkinci kitap hakkında hala bir bilgi yok mu pegasus'dan??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seri daha sizi şok etmeye, sinir etmeye devam edecek. Merak etmeyin. Maalesef hala bir haber yok.

   Sil
 13. lütfen sadece tessa zedle yatıyormu bunu merak ediyorum ve hardini herşeye rağmen affedebilecekmi nolur vecap???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzgünüm ama spoiler vermeyi gerçekten hiç sevmiyorum. Kitap yorumlarımda bile spoiler vermiyorum. Sadece seriyi okumaya devam edin, hikaye sinir edecek, üzecek ama buna değecek ;)

   Sil
 14. İkinci kitap ne zaman çıkacak acaba ?

  YanıtlaSil
 15. Bir alışveriş sitesinde(isim uygun olmayabilir diye yazmadım) 5 mayısta satışa girecek

  YanıtlaSil
 16. after 2 cikmistir arkadaslar bilginize����

  YanıtlaSil
 17. 1. Kitap wattpad de varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son baktığımda vardı...Ama wattpaddeki haliyle basılı kitap arasında ufak tefek farklılıklar var. Ayrıca wattpadde Hardin Harry adıyla geçiyor. Haberin olsun ;)

   Sil
 18. 2 elimde var ama biri bulamıyorum acaba wattpadde varmı

  YanıtlaSil
 19. Birinci kitabı az önce bitirdim nasıl üzgünüm anlatamam resmen moralman dibe çöktüm:( bişey bekliyordum ama bu çok ağır geldi bana bile... O kadar uzun süredir bir kitaptan bu kadar etkilenmemişim şimdi ikinci kitabı aldım gelmesini bekliyorum ama okuyunca o da yarım kalcak benim yüreğim buna dayanmaz heralde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ilk okuduğumda bi süre boş boş duvara bakmıştım...Dumur olmak denen şey bu olsa gerek. Tüm seri boyunca daha çok fazla sinir olacaksın, üzüleceksin hatta onlardan bıkacaksın belki ama değecek...En azından bu benim fikrim ;)

   Sil
 20. merhaba, bir şey sormak istiyorum çünkü bu sayfaya bakınca kafam çok karıştı. burada kitapların adını yazmışsınız çarpıştıktan sonra gibi, ben serinin iki kitabını okudum ama birinin adı "karşılaşma", diğerininki ise "paramparça"ydı. şimdi anlam veremedim bu isimleri görünce, bunlar üç dört ve beş mi? yoksa yazarı aynı iki ayrı seri mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitapların ingilizcelerini okudum ve daha türkçeleri çıkmadan yorumumu yazmıştım. İngilizce ile Türkçe farklılığından kaynaklı olarak benim ve yayınevinin çevirisi arasında farklar var elbette.
   Karışıklığa neden olduğu için üzgünüm...Aynı seri ve aynı kitaplardan bahsediyoruz ;)

   Sil
  2. teşekkürler����

   Sil
 21. 3 ve 4.yü sabırsızlikla bekliyorum.

  YanıtlaSil
 22. 3 ve 4.yü sabırsızlikla bekliyorum.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba yorumlarınızı okudum ve kitap hakkında bilgi sahibi olmamda çok yararli oldu tesekkürler, serinin 1. Ve 2. Kitabını okudum çok begendim sizce 3. Ne zaman çıkar?

  YanıtlaSil
 24. 3.ve 4.türkçe olarak çıktı mı

  YanıtlaSil
 25. 4 kitap ne zaman cikiyor merak ediyorum cook

  YanıtlaSil
 26. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 27. 3 kitabida tek solukta okudum diyebilirim 4. Icin merak doluyum hardiini cok sevdimm 😁

  YanıtlaSil
 28. MUTLAKA GÖZ ATINIZ...HEPSI ÜCRETSIZ SADECE TÜRK PORNOLARI

  SITEMIZhttp://sakirabi.com


  TÜRK ADULT SITE http://sakirabi.com


  YERLI SEKS http://sakirabi.com
  TÜRK AMATÖR ADULT SITEMIZ YOLUNA TAM GAZ DEVAM ETMEKTEDIR ...kocasini aldatip baska erkelerle sikisen türk hatunlarin videolari hepsi gerçek...Bakire liseli türk kizlarinin analdan sikis videolari konusmali ve hepsi gerçek sadece bizde


  Ensescilerden türk pornolari bizde >> http://sakirabi.com  Liseli EBRU kizlik bozdururken sitemizde >> http://sakirabi.com  Kardesine banyoda gizli çekim yapan bizde >> http://sakirabi.com  Annesinin sikis videosunu internette yakalayan bizde >> http://sakirabi.com  Kocasini kapi komsusuyla aldatan türk hatun bizde > > http://sakirabi.com  Türbanli köylü DERYA sikisirken agliyor > > http://sakirabi.com  Istanbullu üniversiteliler gurup sikisde bizde > > http://sakirabi.com  Orospu yengesini kesfeden eleman sikis video bizde > > http://sakirabi.com  Evlenmeden Nisanlisini Götünden siken Izmirli bizde > > http://sakirabi.com  Üniversite Ögretmenine Am siktiren Ankarali bizde > > http://sakirabi.com

  Ögretmen Gültenle Liseli Pornosu ---Liseli Bakire Istanbullu Asli kizlik bozdurma videosu -- Türk Ensestt gizli çekim videolar--Olgun türbanli kocasini boynuzlama videosu --Türbanli Baldizla kaçamak seks--BÜTÜN TÜRK PORNO VIDEOLAR SITEMIZDE ASAGIDAKI LINKLERDEN SITEMIZE GEÇINIZ REKLAMSIZ FULL VIDEOLAR 2017 YENI VIDEOLAR IFSALAR SITEMIZ

  KALITELI TÜRK ADULT SITE=====> http://www.sakirabi.com

  TÜRK PORNO SITEMIZ=====> http://www.sakirabi.com

  TÜRK PORNO SITEMIZ=====> http://www.sakirabi.com

  TÜRK PORNO SITEMIZ=====> http://www.sakirabi.com

  YanıtlaSil
 29. 14 yaşında Kızıma alcam çok istiyor.. yaşına uygun bi kitap mi acaba ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok uygun bir kitap alabilirsiniz kızınıza sakıncası yok.

   Sil
 30. film kaç yaş üstü olacak?

  YanıtlaSil