4 Mayıs 2015 Pazartesi

Divergent Series- Uyumsuz Serisi Kitap Yorumu
Uyumsuz Serisi- Divergent Series

Veronica Roth

Uyumsuz Kitap Yorumu


Distopik romanları sevenler için harika bir kitap serisiyle geldim. Uyumsuz Serisi...


"Tek bir seçim seni dönüştürebilir."

Beatrice Prior'un Chicago'sunda toplum her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda: Fedakarlık, Dostluk, Dürüstlük, Bilgelik ve Cesurluk.

Beatrice on altı yaşına geldiğinde her yıl tekrarlanan ve hayatının geri kalanında yaşamını devam ettireceği bir topluluğu seçecek. Bunun için ona eğilimlerini belirleyen belli testler de uygulanacak. 
Peki bir UYUMSUZ nereye aittir? Ya da bir yere ait midir?

Beatrice'in tek bir seçimi onu dönüştürebilirdi: Bir fedakardan bir...neye?
*Spoiler İçeren Yorum*

Beatrice uyumsuz olduğunu öğrendikten sonra nereye ait olduğunu sorgulamaya başlamıştı. Bu yüzden Cesurluk'u seçtiğini düşünüyorum ben. Çünkü o topluluğu içinde farklıydı. Bir asiydi. Asilikle en çok uyum içinde olabilecek grup Cesurluktu belki de. 
Beatrice Cesurluğu seçtiğinde artık bir fedakardan cesura dönüşmüştü. O artık fedakar Beatrice değil, Cesur Tris olmuştu. Ama aynılar arasında farklı olmak onu tehlike haline getirmişti. O bir Uyumsuzdu ve tehlike o nereye giderse onunla gitmek zorundaydı. 

Kitaptaki diğer ana karakter Cesurların kampında eğitim sırasında karşımıza çıkıyor: Dört.
Dört gizemliydi, korkusuzdu ve garip bir şekilde cesur olan Kasıntı onun ilgisini çekiyordu.

*Spoiler Sonu*
Bu kitapta en beğendiğim şey okura cesur hissettirmesi oldu. Kitabı okurken Tris'in kendini bulmasını değil toplum içindeki kendi yerimizi de sorgular hale geliyoruz. 
Hepimiz çevremizdekilere benzemeye çalışırken Tris'in herkesten farklı olması, bir Uyumsuz olması farklı olmanın kötü bir şey olmadığını aksine cesaret gerektiren bir şey olduğunu anlatıyor aslında. Farklı olmak bir çeşit meydan okuma. 

Bu kitabı okuduktan sonra "Uyumsuz" artık bir hakaret olmaktan çıkıp iltifat haline gelecek.

Not: Kitabın filmi genel olarak güzeldi. Sadece kitabı okumayan biri izlediğinde sahneler arasında küçük kopukluklar hissedilebilir. Ama bu çok göze batmazken film için güzel bir uyarlama olduğunu söyleyebilirim. Shailene Woodley ve Theo James'in oyunculukları da gerçekten harikaydı.

NOT: İtiraf ediyorum; Uyumsuzda Ansel Elgort ve Shailene Woodley'i kardeş olarak gördükten sonra Aynı Yıldızın Altında'da sevgili olmalarını kabullenebilmek için birkaç saniyeye ihtiyacım oldu :DKuralsız Kitap Yorumu
Tek bir seçim
Fedakarlık gerektirir.

Tek bir fedakarlık
Kayıp getirir.

Tek bir kayıp
Sorumluluk haline gelir.
Tek bir sorumluluk
Savaş demektir.
Tek bir seçim
Seni yok edebilir.Savaş kapıda. Alt yapısı hazır. Pimi çekildi. Her şey artık daha tehlikeli. Tris, sevdiklerini kaybetti. Geri kalanları korumak zorunda. Ama nasıl?

Sevdiklerinin hayatı senin yüzünden tehlikedeyken kendi hayatını feda edebilir misin?
Uyumsuz mu? Fedakar mı? Cesur mu? Yoksa sadece aptallık mı?

Kuralsız; Uyumsuz'dan çok daha karanlık havaya sahip bir kitap. Daha kasvetli. Ama tersi olmasını da bekleyemiyorum ben.
En yakının seni ölüme götürürken düşmanının seni ölümden kaçırması mümkün mü?

Topluluk mu kan mı?*Spoiler İçeren Yorum*

Ah Caleb!!! Kandan önce topluluk mottosuyla neyi kastediyorlar bu kitapta anladım. Daha da kötüsü bu mottoyu ne kadar ciddiye alabileceklerini...Ne aile bağı, ne kardeş...Bazen topluluk seni ailene karşı kör edebiliyormuş bunu gördüm; şaşkınlıkla...

*Spoiler Sonu*Yandaş Kitap Yorumu


Tek bir seçim
Seni dönüştürebilir
Tek bir seçim 
Seni yok edebilir

Tek bir seçim 
Kim olduğunu belirlerTopluluk sistemi çöküşün eşiğinde. Daha da kötüsü sistemi kuranlar sistemi yok etmek üzere. Tris kendisiyle ve çevresindekilerle ilgili yepyeni gerçekler öğreniyor. Annesi hakkında bilmediklerini öğreniyor. 

Şimdi yine seçim zamanı. Ama tek bir seçim, yok edebilir.
*Spoiler İçeren Yorum*

Pekala, bu kitapta Tris'e de Tobias'a da sinir oldum. Çünkü kitaptaki Tobias'ın durumu tam olarak yukarıdaki resimde anlatıldığı gibi. Tris ile sürekli bir fikir alışverişi yapma ilüzyonu yaratsalar da aslında tek yaptıkları birbirlerini dinlememekti. Tobias garip bir şekilde kendini ezik hissedip bu histen kurtulmak için kendi başına buyruk hareketlerde bulundu. Sonra işler sarpa sarınca da bunu yapmamalıydım diye pişman oldu. 
Her seferinde onu sarsıp "Herkes seni uyarmıştı." demek istedim.

Ama bu kitapta asıl sinirimi bozan...Ben yazarların bunu yapmalarına anlam veremiyorum. Yani...

!!Şiddetli spoiler içerir!!! 
Bir yazar olarak bir karakter yaratıyorsun, bir nevi yeni bir insan. Sonra gidiyorsun onu öldürüyorsun?! WTF?! Katillik değil mi bu??? 
Anlaşılan ben hala bu ölümü atlatamamışım ama biraz daha zamanla olacak, inanıyorum :P

*Spoiler Sonu*cesurluk- bilgelik- dürüstlük- fedakarlık- dostluk


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder