1 Haziran 2015 Pazartesi

Me Before You- Senden Önce Ben Kitap YorumuMe Before You- Senden Önce Ben

Jojo Moyes


Bu kitaba yorum yapabilmek için cidden beklemem gerekti. Hayatım boyunca bu kadar diken üstünde okuduğum bir kitap daha var mıydı, hatırlamıyorum. 
Kitabın giriş bölümünden son sayfalarına kadar göğsünüzün orta yerinde bitmek bilmez bir sızı ve umut besliyorsunuz.


Ben kitabın sonunu bilmeyen azınlıktandım. Sadece çoğunluğun sevdiğini ve yakında film olacağını bildiğim için merak ediyordum. En yakın arkadaşımın da kitap için "güzel" demesi okuma listemde bu kitabı öne çekti.
Önce arka kapağı inceleyelim:

Arka Kapak


Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

Yaşamın ince detayları Loudan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lounun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...

Geçmişi maceralarla dolu ama kuadripleji nedeniyle tekerlikli sandalyeye bağlanmış bir adam.
Kısıtlı bir hayat yaşayan ama garip zevkleri olan bir kadın.

Senden Önce Ben bu iki farklı insanın karşılaşmasını konu alan bir kitap. Kitap ile ilgili kötü denilebilecek iki eleştirim var. Birincisi; konu olarak biraz klişe. İkincisi; yavaş ilerliyor (ama bu beni rahatsız etmedi).
Ama kitaba bunun dışında söyleyebileceğim kötü tek bir şey bile yok.

Senden Önce Ben bana göre insanların birbirleri üzerindeki etkilerini ele alıyor. Kitapta masum bir romantizm var elbette. Ama Will ve Lou arasındaki ilişki bundan çok daha fazlası bence. Bu ikili birlikte kendi kimliklerini de keşfediyorlar. Özellikle Will bu konuda Lou'ya fazlasıyla yardımcı oluyor.

Elimizde olan zamanı bilmezken sahip olduğumuz tek şey şu anımızken Senden Önce Ben bunu en iyi şekilde geçirmemiz gerektiğini gösteriyor. 

Kitabın sonunda hissettiğim tek şey uyuşmuşluktu. Üzüntü elbette vardı ama hissettiğim en büyük duygu anlayıştı sanırım. Onun dışında ise koca bir uyuşukluk.

Benim için  ne zaman adı geçerse geçsin, ne zaman kendisini hatırlatacak bir şeyle karşılaşırsam (uyumsuz çoraplar, garip ayakkabılar, tekerlekli sandalye, masaya konan bir arı ya da sadece yağmur gibi) içimde bir sızıya neden olup derin bir nefes alma isteği yaratacak bir kitap Senden Önce Ben. 
*Spoiler İçeren Yorum* 

Kitap boyunca Will gibi güçlü bir adamın kararından vazgeçmeyeceğini düşünsem de birlikte tatillerinden sonra içimde yeşeren umudu susturamamıştım. Son sayfaya kadar da bu umutla okumuştum. Kitabın sonu, Will'in kararının doğru ya da yanlış olması kişiden kişiye değişebilir belki. Ama bence değişmez tek kanı: doğru da olsa yanlış da olsa Will'i anlayabildiğimiz.Not: Senden Önce Ben'in devam kitabı Senden Sonra bu sene içinde satışa sunulacak. Filmi ise 2016 yılında gösterime girecek. 
Senden Sonra'yı okumayı çok istesem de okuyabilir miyim gerçekten bilmiyorum. Sanırım bunu zaman gösterecek. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder