14 Haziran 2015 Pazar

The Unbecoming of Mara Dyer- Eksik Parça Kitap Yorumu
Eksik Parça- The Unbecoming of Mara Dyer

Michelle Hodkin

Arka Kapak

Bir gün uyandığında son birkaç gününü hatırlayamadığını düşün...
Mucizevi bir şekilde kurtulduğun kazada tüm arkadaşlarını kaybettiğini,
Ailenin yeni bir sayfa açmak için taşınmak zorunda kaldığını,
Kendi geçmişinle ilgili senden daha fazlasını bilen bir çocukla tanıştığını, 
Tüm yaşadıklarından sonra yeniden âşık olabildiğini,
Gerçek olması imkânsız halüsinasyonlar gördüğünü,
Aklını kaçırdığından endişelenmeye başladığını düşün. 

Ne yapardın?
Mara Dyer işte bu sorunun cevabını öğrenmek üzere...Eksik Parça...Vay canına. Kitabı okuyalı birkaç hafta geçti. Ama sınavlar nedeniyle yorumlama fırsatı bulamadım. Öylesine geçiştirecek bir yorum yapmak da istemedim çünkü kesinlikle geçiştirilecek bir kitap değil.

Eksik Parça'yı aldığımda bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Farklı olduğunu sezmiştim evet ama bu farkın nasıl olduğu hakkında bir fikrim yoktu.
Kitabın kapağını açtığınızda daha ilk bölüme geçmeden, öyle bir sayfa var ki kafanızı karıştırmaya ve sırtınızdan aşağı bir ürperti inmesine yetiyor. 
İlk bölüme geçtiğimde ilk sayfayı okurken sıradan bir gençlik kitabı girişi olduğunu sanmıştım. Yanılmışım. İlk bölümü bitirdiğimde fark etmeden verdiğim tepki "Vay canına!" olmuştu.


Bölümler ilerlerken kitabın ilk başından beri yaşadığım kafa karışıklığı azalmadı. Aklımda bir sürü ihtimal belirip kayboldu. Aslına bakarsanız kitabın yarısından sonra kitabın türüne bile karar veremediğimi itiraf edebilirim. 

Gizem hiç yok olmazken bir de kitap da Noah faktörü denilen bir faktör vardı ki karakter bölüme adım attığı anda suratınızda bir gülümseme oluşmasına neden olan bir faktördü kendileri. 
Noah gizemli bad boy karakterlerin çok yoğun olduğu genç-yetişkin kitap piyasasına yeni bir soluk getiren bir karakter olmuş. Hodkin, Noah Shaw'u yaratırken uzaktan bakıldığında gizemli-kötü çocuk havasını yakalayıp ağzını açtığı anda da eğlenceli-çapkın-açık olabilen bir karakter yaratmayı başarmış.


Çok fazla spoiler vermeden yorumu tamamlamayı düşünsem de tek söyleyebileceğim sıradan bir kitap beklemeyin. Hatta bu kitabın türü ne bunu bile sormayın. Çünkü okurken dramdan-gizeme gizemden-fantastiğe fantastikten gerilim ve bilimkurguya kadar birçok tür arasında gidip gelip bir karar vermeye çalışacak ama kitabın sonuna kadar bu konuda pek başarılı olamayacaksınız.

Eksik Parça son zamanlarda satışa sunulmuş en iyi kitaplardan biri ve kitabın bittiği son serinin devam kitabının bir an önce elinize geçmesini istemenize neden oluyor. 

Eksik parçayı tanımlamak için iki kelime kullanacak olsam bunlar çılgınlık ve zeka olurdu. Delilik ile zekilik arasında ince bir çizgi olduğunu kanıtlar nitelikte bir cevap değil mi sizce de?


"Sen şeytansın."
"Ve sen benimsin."

Kitapla ilgili tek eleştirim: Neden Eksik Parça? Yani elbette isim kitabın konusuna uygun burada bir sıkıntı yok. Ama neden bu kadar farklı bir isimle çevrildiğine pek anlam veremedim açıkçası. Tabi bu kitabı daha az sevmeme neden olmadı. Sadece bir soru işareti ;)

Kitap ülkemizde Pegasus Yayınları tarafından satışa sunuldu. Devam kitaplarının ne zaman çıkacağı hakkında henüz bir haber yok. Çıktığında mutlaka haber vereceğim.

Devam kitaplarıyla Eksik Parça Üçlemesi...

Eğer hala okumadıysanız mutlaka en kısa zamanda bu kitabı edinip okumaya başlayın derim. Yaz tatilindeki okuma listenize hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder