12 Ağustos 2015 Çarşamba

Fangirl Kitap YorumuFangirl

Rainbow Rowell

Eleanor&Park kitabıyla bana kendini tanıtan yazar Rainbow'un bir diğer kitabı Fangirl...

Yorumuma başlarken hayatının bir döneminde "fangirl" olduysanız el kaldırın diyorum. Çünkü eğer bu soruya el kaldırıyorsanız bu kitap sizin için daha sevimli ve daha eğlenceli bir hal alacak.

Kitaptaki asıl karakterimiz Cather... Cather Simon ve Baz olarak bilinen iki kitap kahramanı hakkında fanfiction yazan bir karakter.

Simon Snow denilen kitap serisi bildiğim kadarıyla gerçekte yer almayan bir seri ancak siz bu seriyi Harry Potter olarak düşünebilirsiniz ki çoğu açıdan uygun düşecektir.

Cather ikiz kardeşi Wren ile birlikte üniversiteye başlıyor ancak tek yumurta ikizi olan bu kardeşlerden Wren özgürlüğünü yaşamak için ayrı odalarda kalmaları gerektiği konusunda ısrar edince Cather yalnız kalıyor.

Karaktrerimiz Cath oldukça zeki ve çalışkan bir öğrenci olsa da insanlarla arası pek iyi değil, daha doğrusu iyi olması için çabalayan biri değil. Asosyal denilebilir belki tabi yazdığı fanfiction ile sanal alemde oldukça ünlü olmasını saymazsak.

Cath oda arkadaşı olarak Reagan ile denk geldiğinde Reagan da kimsenin ondan hoşlanması için uğraşmayan biri olunca doğru düzgün bir muhabbet kurmaları haftalarını alıyor.

Diğer bir karakterimiz Levi, Cath'in oda arkadaşı Reagan'ın erkek arkadaşı olarak adlandırdığı ama bu konuyu sormak gibi bir girişimde bulunmayan, fazlasıyla sıcakkanlı ve arkadaş canlısı kişi. Öyle ki Levi'yi yüzünde bir gülümseme olmadan görmek imkansız.Kitapta çok fazla karakter mevcut değil (kızımızın asosyalliği sağolsun)
Genel konu anlaşıldığı üzere bir fangirlün üniversite yaşamı...

Kitapla ilgili yorumuma gelecek olursak ilk olarak şunu söyleyebilirim ki: çok eğlenceliydi.
Karakterler, aralarında geçen diyaloglar yüzünüzde bir gülümseme bırakıyor.
Rainbow Rowell'ın diğer kitabında da olduğu gibi karakterler zorlama değil. Yani ne herkes çok güzel ne de çok yakışıklı. Ne herkes zengin ne de popüler. Aksine tüm karakterler günlük hayatta karşımıza çıkabilecek insanlar. Herkesin kendine özgü bir garipliği ve sorunu var.

Kitap ilk başlarda biraz sıkıcı gibi başlasa da ortalarından sonra elimden bırakmakta zorlandım. Çünkü karakterler artık günümün bir parçası haline geldi.
Rowell bu konuda gerçekten iyi. Karakterlerini okurun bir parçası haline getirmeyi iyi biliyor ve bunu yaparken ortaya çok büyük ya da çok dramatik bir olay koymasına gerek kalmıyor.

Hatta bunu o kadar doğal bir şekilde yapıyor ki kitap bittiğinde sanki karakterleri evimdeki misafir odalarına uğurlamışım ama sabah olduğunda aynı kahvaltı masasının etrafında toplanacakmışız gibi hissettiriyor. Çılgınca mı, evet. Ama Rainbow Rowell'in ilk kitabından sonra bu durum beni pek de şaşırtmıyor.

Cath karakterinin yazdığı Carry On adıyla çok söz edilen fanfiction yoğun istek üzerine Ekim ayında
çıkacak. Rainbow Rowell bir kitabın içindeki kitabı piyasaya çıkaracak. Şahsen ben merakla bekliyorum. Kitabın yayımlanan kapağını da çok sevdim bu arada.

Not: Bahsedilen Simon ve Baz karakterleri erkek. Bu da ayrı bir ironi Cath düşünüldüğünde. Kendisi kız-erkek olaylarında iyi olmadığını defalarca söylediğinde kitapta bu ironiye eğlenceli şekillerde değiniliyor.


Bahsettiğim diğer bir Rainbow Rowell kitabı olan Eleanor&Park yorumu için buraya buyurun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder