22 Ağustos 2015 Cumartesi

Pushing The Limits Series (1/1.1) - Sınırları Zorlamak Serisi Kitap YorumuSınırları Zorlamak- Pushing the Limits #1

Katie McGarry

Arka Kapak

Birbirleri için çok yanlış… ve bir o kadar da doğrular.

Echo Emerson’ın, sporcu sevgilisi olan popüler bir kızdan, hakkında dedikodular dönen, kollarında ‘tuhaf’ yaralar olan dışlanmış bir kıza dönüştüğü akşam neler olduğuna dair kimsenin bir fikri yoktur. Echo bile o korkunç akşama dair tüm olanları hatırlayamıyordur. Tek bildiği, her şeyin tekrardan normale dönmesini istediği.

Oldukça yakışıklı ve siyah deri ceketli çapkın ama yalnız Noah Hutchins, şaşırtıcı anlayışıyla hayatına girdiğinde Echo'nun dünyası asla hayal edemeyeceği bir biçimde değişir. Oysa ortak hiçbir noktaları olmaması gerekirdi. İkisinin de tuttuğu sırları düşünürsek, beraber olmaları oldukça imkânsızdı.

Fakat aralarındaki çekim bir türlü geçmek bilmez. Echo, sınırları daha ne kadar zorlayabileceklerini ve ona sevmeyi yeniden öğretebilecek tek bir adam için neleri göze alabileceğini kendisine sormak durumunda kalır...

###

Pekala, aslında bu kitaba başlarken ne düşünmem gerektiğinden emin değildim. Ama şuan gönül rahatlığıyla bu kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Hatta düşündüğümden çok daha fazla sevdim.

Kitapla ilgili bir iki eleştirim var sadece...Önce bunlardan başlayayım:
-Ben kitabın kapağını hiç beğenmedim. Nedenini bilmiyorum sadece...Sanırım böyle güzel bir kitap için daha güzel bir kapak yapılabilirdi diyorum. Original kapaktan bahsediyorum. Türkçesinin kapağını biraz daha katlanılabilir bulsam da o da olmamış...Dediğim gibi sanırım kitabı bu kadar sevmemle alakalı bu durum.

-Bir diğer eleştirim...Karakterler üzerine...Karakterleri çok sevdim, baya...Ama sanki tam olarak potansiyelleri gösterilememiş gibi. Hani bu tanıdığınız ve çok yetenekli olduğunu bildiğiniz birine hakettiği değer verilmediğinde hissettiğiniz bir yetersizlik duygusu vardır ya, ben kitapta biraz bunu hissettim. Ama bu pek kötü bir yorum değil çünkü karakterlerin gözümde ne kadar harika resmedildiklerini anlayabilirsiniz böylece.

Gelelim asıl yorumuma...Şimdi genel genç-yetişkin kitaplarında kişilerden birinin sorunlu diğerinin iyi kız olduğu bir durumla karşılaşırız. Bu kitapta karakterlerimizin ikisi de yaralı, ikisinin de sırları var, ikisinin de kendilerine ait savaşları var...

Noah Hutchins...Okulun belalı çapkını (evet, bu kısım klişeymiş gibi gelebilir ama değil) Ama o başından geçen trajik bir olayın kurbanı ya da hayatta kalanı...İşin kötü yanı şu ki yaşadığı olay onu lise çağlarını yaşayacak bir genç-yetişkinden yetişkine dönüştürmeye çalışıyor. O savaşmak zorunda...Kendisi için, ailesi için...ya da ailesinden geriye ne kaldıysa.
Ama Noah'ın kendi geleceği için de savaşması gerek ve o ne yapacağını pek de bilmiyor...

Echo Emerson...Başınızdan geçen trajik bir olayla başa çıkmak insanı zorlar, evet. Ama başınızdan geçen trajik bir olayı hatırlamazsanız? Kollarınızda bu olayın eserleri dururken, her gün size kötü bir olay yaşadığınızı haykırırken tüm bunları hatırlamazsanız ne olur?
Echo'nun mükemmel gibi görünen hayatı bir anda değişti. O artık okulun "ucubesi" Ama ne olduğuna dair bir fikri bile yok. O yeni hayatına ayak uydurmaya çalışırken hiçbir şey göründüğü kadar kolay olmuyor. 
İşin en garip kısmı ise Echo'nun hayatına düşünmediği kadar anlayışlı bir şekilde giren kişi hiç aklına gelmeyecek birisi. 

Benim bu kitapta en çok sevdiğim şey kahramanların ikisinin de sorunları olması. Kimse bir diğerini galaksisindeki güneş yerine koymuyor ki bu durum bana daha gerçekçi geldi. Ya da bu ilişkide kimse asıl yapılması gerekenin ne olduğunu bilmiyor sadece yaptıkları şeyin doğru olduğunu umuyor. 
İkisi de hem kendileri hem birbirleri için savaşırken her şey fazla doğal. Zorlama yok. Mükemmel beyaz atlı prensler yok. 

Çünkü karakterler gerçek, trajedileri yürek burkan cinsten. Verdikleri savaşlar zor. 

Sınırları zorlamak'ı asıl güzel yapan hissettirdikleri...McGarry karakterlerin duygularını, hissettiklerini, yaşadıklarını anlatırken karşıdan bakmanıza olanak vermemiş. Onlar ne hissediyorsa sizin de hissetmenizi sağlamış. Ben çok beğendim, sizin de listelerinize eklemeniz gerektiğini düşünüyorum.


Crossing the Line- Pushing the Limits #1.1

Katie McGarry


Bu kitap ufacık, minicik ve tatlı mı tatlı bir kitap. 

Sınırları Zorlamak'ta Echo'nun en yakın arkadaşı Lila ve onun mektup arkadaşı Lincoln'u konu alan kısacık bir yan kitap kendileri.

Başına bir oturuşta bitirebileceğiniz yaz aylarında tatlı niyetine gidebilir. 

Lincoln ile bir cenazede tanışan Lila daha sonra ona mektup göndermeye karar verir ve ikilinin ilişkisi bu şekilde başlar.

Bir kere gördüğü birine aşık olduktan sonra onun bir yalanıyla tahmin edemeyeceği kadar acı çekse de bu acı onları birleştirmeye yarar... 
İkisinin iki günlük bir süresini anlatan bu kitabı okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız eğlenirsiniz ;) Bence okuyun...

Serinin Echo ve Noah'ın hikayesi ile devam eden kitabı Breaking the Rules (Kuralları Yıkmak- Sınırları Zorlamak Serisi #1.5) yorumu için blogu takip etmeye devam edin ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder