28 Eylül 2015 Pazartesi

Archer's Voice- Başka Dilde Aşk Kitap Yorumu


Başka Dilde Aşk- Archer's Voice

Mia Sheridan

Bu kitap ebookreaderımda ne zamandır duruyordu ve ben ne yaptım? Bunca zaman bu kitabı okumadım...
Evet, kendimden nefret etmem için birkaç saniye vermeniz gerek. 
Bu kitapla ilgili söyleyebileceğim en kısa şey bu kitabın bir hazine olması! Çok ciddiyim. Ben bayıldım!

Daha önce Mia Sheridan okumamıştım. Archer's Voice benim Mia'dan okuduğum ilk ve tek kitap ama şunu söyleyebilirim ki bu tek kitapla Mia Sheridan benim favori yazarlarım arasına girdi. Bu kitabı anlatabileceğim kelimeleri bulmakta zorluk çekiyorum. Belki de öyle bir kelime yoktur emin değilim. Bu kitap tatlıydı, eğlenceliydi, duygusaldı, seksiydi...Bunlar sadece bulabildiğim kelimeler. Ama bu kitap bunlardan çok daha fazlasıydı. 

I ARCHER THIS BOOK!!Archer's Voice alışageldiğim kitaplardan çok farklıydı. Çünkü Archer Hale sevdiğimi düşündüğüm erkek tiplemesinden farklıydı.
Hani şu milyoner, dominant, boğuk sesli, her şeyi bilen, tecrübeli erkek tiplemesini bilirsiniz...Şimdi onları unutun. Çünkü tüm bunları unutturacak başka bir karakter var karşımızda: Archer Hale!

Archer Hale...Tatlı, kendine güvensiz, yaşamına devam etmek için ailesinden kalan sigorta poliçeleriyle idare etmeye çalışan, tecrübesiz ve sessiz bir karakter...Şimdi yukarıda bahsettiğim tiplemeyle karşılaştırıldığında tam tersiymiş gibi duruyor ama kitabı okuduktan sonra her kız kendine bir Archer Hale isteyecek emin olabilirsiniz.

Archer hayatını izole yaşayan biri. Kasabadaki herkes onun da kasabada olduğunu biliyor ama kimse kapısını çalmaya yanaşmıyor. Archer kasabadakileri görmezden gelirken kasabadakiler de onun varlığını görmezden geliyor...Ne yazık!
Ama tüm bunun bir nedeni var. Archer'ın bu kadar izole yaşamaya başlamasının...Archer henüz yedi yaşındayken hayatın zalim yüzüyle karşılaşıyor ve bu olay onda hem fiziksel hem de duygusal hasar bırakıyor. Archer Hale yedi yaşında başına gelen olaydan sonra konuşamıyor, konuşma yetisini kaybediyor. Sessizlik onu sarıyor....

Ta ki Bree'ye kadar...Bree Prescott.

Bree Prescott kısa bir yolculukta. En azından ona sorduğunuzda size söyleyeceği ilk şey bu. Ama gerçek başka. Bree kaçıyor. Geçmişinden, hayatından, kayıplarından, kendi sorunlarından...
Yeni bir kasabaya geldiğinde Bree bir dilek tutuyor ve sahneye gizemli, garip ama sessiz bir adam çıktığında dileği gerçek oluyor.
Archer's Voice yorumlaması zor bir kitaptı. Çünkü bu kitap öylesine duygu dolu ki...Gerçek. Bize hayatı ve önyargılarımızı sorgulatmayı başarıyor. Bizden farklı olanlara karşı önyargılarımızı...
Bu kitap sadece birkaç dakikalığına şu çenemizi kapatıp dinlemeyi öğrensek çok daha fazlasını göreceğimizi gösteriyor...Bree Archer için bunu yapıyor ama Archer da aynısını Bree için yapıyor. Onlar korkularla birlikte savaşıyor ya da diğerinin yalnız savaşması gerektiğinde bekliyor, sabırla.
Çünkü Bree ve Archer'ın sesli söylenmiş kelimelere ihtiyaçları yok. Onların sessiz iletişimleri çok daha derin, çok daha anlamlı...


Tüm yorumumdan anlaşıldığı üzere ben bu kitaba bayıldım. Bana göre bu kitap KESİN-OKUNMASI-GEREKENLER listesinde. 

Archer's Voice sizi ilk sayfadan yakalıyor, kendisine hapsediyor. Çevirdiğiniz her sayfayla da kalbinizdeki yerini sağlamlaştırıyor.

Hala okumadıysanız bu kitabı mutlaka alıp okuyun. YABANCI YAYINLARI bu kitabı çevirerek mükemmel bir işe imza atmış. 

Okuduktan sonra düşünceleriniz paylaşmak için buraya uğrayabilirsiniz ;) xx3 yorum:

 1. Bu kitabı okumayı yeni bitirdim (ben orijinal dilinde okudum) ve sonra okuyanlar ne hissetmiş, ne düşünmüş diye merak ederek bazı kitap bloglarına baktım (hani insan bir şeyi çok sevince üzerine konuşmak ister ya, konuşacak birini aradım belki de). Kitabı yorumlarken hakkını veren bir tek sizi buldum, kaleminize, yüreğinize sağlık...
  Bu kadar farklı, duygu yüklü ve insanın içine işleyen bir romanı okuduğum için çok mutluyum, en mutlu anlarında bile içimi sızlatan bir hikayeydi ama yine de çok ama çok güzeldi.
  Mia Sheridan'dan ilk LEO'yu okudum ben ve ilk 3/4ü nefis iken sonunda beni feci hayal kırıklığına uğratan bir romandı ve kitabı camdan aşağı fırlatmak isteyecek kadar sinirlenmiştim hem de. Sonrasında goodreads.com'da yorumları okurken insanların LEO romanı bir "Archer's Voice" olamamış dediklerini görünce bu kitabı merak etmiş ama tedirginlikle başlamıştım Archer's Voice'e. Evet, LEO'da yaşattığı hayal kırıklığından sonra burada beni çok mutlu etti Mia Sheridan, hem de canımı acıtarak mutlu etti...
  Archer Hale en sevdiğim roman kahramanlarından biri olarak kalbimdeki özel yerini aldı :) Keşke bu dünyada "Archer Hale" gibi güzel adamlardan bir dolu olsa...
  "Okuduktan sonra düşünceleriniz paylaşmak için buraya yazabilirsiniz" demişsiniz - ben de yazdım işte :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle düşüncelerinizi blogumda paylaştığınız için çok teşekkür ederim, beni çok mutlu ettiniz.
   Bu kitabı ben de orijinal dilinde okudum ve size kesinlikle katılıyorum. Archer's Voice o kadar sıcak, insanın içini ısıtan, içinizi sızlattığı kadar umut da veren bir kitap ki okumamın üzerinden aylar geçmesine rağmen etkisini yitirmedi ve yitirecek gibi de değil.
   Ben genel olarak daha bad-boy alpha-male karakterleri severim, onlarla ilgili kitaplar okurum ama Archer Hale tüm alışılagelmiş erkek karakterleri yıktı geçti.
   Ne güzel demişsiniz: Archer Hale gibi "adamlar"...Keşke.
   Tekrar çok teşekkür ederim blogumu ziyaret edip bu güzel düşüncelerinizi paylaştığınız için :)

   Sil
  2. Sevgili Ebru, biliyor musunuz, ilk önce Archer karakterini bu kadar zayıf, kendine güvensiz ve tek söz söyleyemeyen haliyle bir roman kahramanı olmaktan uzak bulup acaba bu kitabı okumasam mı demiştim. Ben oyuncularına ısınamadığım filmi seyredemem, karakterlerine ısınamadığım romanları okuyamam ve dediğiniz gibi Archer o alıştığımız erkek karakterlerden çok uzaktı. Sadece birkaç sayfa şans vereyim bakayım ne olacak dediğimi ve Archer'ın dünyasına hızla çekildiğimi hatırlıyorum. Yazar bu konuda çok başarılıydı. "Mükemmel" olmayan, "kusurlu" bir roman kahramanımız vardı ve ona öyle mükemellikler eklemişti ki, onu sevmemek imkansız hale geldi... Sevgiler tekrar :)

   Sil