23 Eylül 2015 Çarşamba

Gabriel's Inferno- Gabriel'in Cehennemi Kitap Yorumu


Gabriel's Inferno- Gabriel'in Cehennemi

Gabriel Serisi #1

Sylvain Reynard

Arka Kapak

“Grinin Elli Tonu’nun yazarı rekabete hazırlan! Sylvain Reynard sahneyi sana bırakacakmış gibi görünmüyor.” – Books and Reviews’tan Jessica Durham

“E.L James’in Grinin Elli Tonu romanını bitiren kadınlar, üzülmeyin. Daha fazla zevk alacağınız bir eseri elinizde tutmaktasınız. Bu roman içerdiği aşk ve romantizm bakımından Grinin Elli Tonu’na en büyük rakip.” –Kirsten Acuna
Uluslararası en çok satan yazarlardan biri olan Sylvain Reynard’tan, bir adamın bağışlanmasının ve kadının cinsel uyanışının unutulmaz öyküsü…

Hayli muammalı ve son derece seksi bir adam olan Profesör Emerson, gündüzleri saygın bir Dante uzmanı olarak yaşamını sürdürür, ama gecelerini hiç çekingenlik içermeyen bir cinsel zevke ayırır. Ün salmış yakışıklılığını ve üst düzey cazibesini kullanarak her hevesini tatmin etmeyi başarır, ama için için de karanlık geçmişinden ötürü acı çekmekte, tüm bağışlanma umutlarını yitirmiş olduğuna derinden derine inanmaktadır.

Masum güzel Julia Mitchell, sınıfına lisansüstü öğrencisi olarak yazılınca, cazibesi ve Julia’yla olan esrarengiz bağlantısı yüzünden Profesörün hem kariyeri tehlikeye girecek, hem de hayatında geçmişiyle bugününü karşı karşıya getiren bir olaylar dizisi başlamış olacaktır.

Gabriel’in Cehennemi, yasak aşk, baştan çıkarma ve ruhsal bağışlanma gibi alanları yoklayan ilginç, sürükleyici, vahşicesine ihtiras dolu bir yolculukta, bir erkeğin kendi kişisel cehenneminden kurtulup imkânsız sandığı şeye, bağışlanmaya ve mutluluğa ulaşmasının öyküsüdür.

“Sen sadece şanssızlıkları üzerine çekiyorsun, Bayan Mitchell, bense günahların mıknatısıyım.”

Yorumum:

Pekala...Kitabın nasıl olduğuna geçmeden önce şunu söylemek istiyorum: Arka kapak yazısını unutun! 
Neden mi?
Çünkü bu kitabın Grinin Elli Tonu serisiyle bir alakası yok. Çünkü bu kitabın arka kitapta bahsedildiği kadar erotik bir yanı yok. Bunu iyi ya da kötü bir eleştiri olarak söylemiyorum. Bu gerçek. Yani Grinin Elli Tonu'nu arka kapağa eklemelerinin tek anlamının sükse yaptırmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Çünkü iki kitap birbirinden çok farklı inanın.

Neyse...Bu kitap... Kafamı karıştırdı. Yani bir an kitabı bayılarak okurken diğer an gözlerimi deviriyordum ve kitap hakkında ne hissettiğimden çok emin değilim. O yüzden bu yorumum da biraz karışık olacak muhtemelen.

İlk olarak Gabriel'in zor ve karanlık kişiliğini sevdim. Gizemli ve sert bir mizacı vardı ki bu başlarda kitabı gerçekten sevmemi ve merak etmemi sağladı. Ah, bir de Gabriel'in dövmesi tabi...Dövmelere karşı bir zaafım var gerçekten, bunu inkar etmemin anlamı yok.

Ayrıca Gabriel...Sofistikeydi. Kültürlü, asil ve cezbedici. Konuşma tarzı ve davranışları yüzünden başka bir yüzyıldan gelmiş karanlık şovalye deseler şaşırmazdım.

Gelelim Julia Mitchell'a...Julia tatlı ve kibar biri. Ama bugüne kadar çevresindekilerin ona davranış şekillerinden dolayı sorunları da olan biri. Bana göre Julia biraz kendi kabuğuna çekilmiş bir karakterdi. Kendini biraz soyutlamış bir kız. 
Aynı zamanda Julia biraz...kapalı, sade. Nasıl anlatacağımdan emin değilim. Ama başından geçen olaylardan dolayı maceraya açık biri değil. Aksine bu tarz şeyler onu ölümüne korkutuyor. Diğer kitaplarda masum esas kızımızın içinden maceracı bir ruh çıkmasına alışkındık. Ama Julia öyle değil. Yani ona hak versem de bu beni biraz sıktı. "Büyü biraz kızım" demek istediğimi saklamayacağım.

Kitapla ilgili bir diğer şey Danteydi. Yani ben kitapların içinde başka sanat dallarından bahsedilmesini, farklı hikayeler anlatılmasını severim. Ama bu kitap bana biraz fazla Dante'ye takıntılıymış gibi geldi. İki karakterimiz de Danteyle bu kadar ilgili olduğu için bu şaşırtıcı değil ama sevdiğiniz adamın size takıntı derecesinde sevdiği birinin adıyla seslenmesi garip bence.

Ben kitabı original dilinde okudum/dinledim. Çevirisinde durum nasıldır bilmiyorum ama originalinde çok fazla İtalyanca kullanılmıştı. Bazılarının İngilizce çevirisi varken bazılarının yoktu ki bu durum beni biraz rahatsız etti. Ben ki dile zaafı olan biri olarak "Acilen İtalyanca öğrenmem lazım!" gibi bir düşünceye kapıldım.
Bunun dışında kitap cidden iyi yazılmıştı. Yani eğer Grinin elli tonu ile karşılaştıracak olursam kitabın arka kapağındaki gibi bu kitap daha sanatsal yazılmıştı. Ama Grideki kadar duygu yoğunluğunu yansıttığını söyleyemem. Şaşırtıcı değil mi? Daha güzel yazılmasına rağmen duyguyu vermede yetersiz olması...Ben de şaşırdım. 

Gabriel'in Cehennemindeki bir diğer durum...Ben bu kitabın 21. yüzyıla ait olduğuna inanmakta zorluk çektim. 20 ya da 19 belki. Ama 21 değil. 

Cinsellik kısmına gelecek olursak ki kitabı bu açıdan Griye benzettiklerini söylüyorlar. Yapmayın! 
Kitabın sadece son kısmı cinsellik içeriyordu ve sıradan bir romantik kitap bile o kadarını içeriyor belki fazlasını. 

Bunun dışında ilk başlarda Gabriel'in karakterini sevdiğimden bahsetmiştim ya. Kitabın ortalarından sonra o zor, sert adam gitti. Yerine bambaşka biri geldi. Adam tam bir aşık sevgili oldu ama öyle bir değişim ki bana fazla geldi. Julia halinden memnun tabi dolayısıyla bana laf düşmez. (Yandaki resimde gördüğünüz üzere Gabriel sürekli bunu sormaya başladı. O dominant adamın düştüğü haller...)

Son olarak kitabın devam kitapları var. Ama ben şu an için okumayı düşünmüyorum, biraz ara verdikten sonra okuyabilirim belki. Çünkü bence ilk kitabın sonu güzel bitti. Kitabın sonunda Danteden bir alıntıyla cliffhanger dediğimiz şeyi yaratmaya çalışmışlar biraz ama onu takmazsak sadece bu kitabı okuyup Gabriel ve Julia'nın hikayesinin bittiğini düşünerek yaşayabilirim.

Yorumda hissettiğiniz gibi kitabın beğendiğim yerleri de var beğenmediğim yerleri de. Ama bana göre bir şeyler eksikti. Ne olduğundan emin değilim ama bir şey işte. Yine de bu kitabı beğenmedim diyemem. Beğendim. 
5 yıldızlık bir okuma değildi benim için ama 3,5-4 yıldız verdim goodreadste ki bu bence hissettiğime uygun.

Son not olarak eğer Grinin Elli Tonuna benziyor diye okuyacaksanız; yapmayın. Ama onun dışında hafif karanlık romantik bir kitaptı ;)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder