23 Eylül 2015 Çarşamba

Tangled- Karmakarışık Kitap Yorumu


Tangled- Karmakarışık

Emma Chase


Bu kitabı okumak için bu kadar beklediğime inanamıyorum. Bu tatlıcık aylardır ebookreaderımda benim aklımı başıma toplayıp onu okumamı beklemiş inanabiliyor musunuz?
Biliyorum...Ne zaman kaybı ama...

Neden bu kitabı bu kadar beklettim? Çünkü ilk gördüğümde sıradan bir kitap olduğunu düşünmüştüm. Okuduktan sonra "Eh işte fena değildi" denilebilecek cinsten. Ama yanılmışım.

Bu kitabı bu kadar beğendiğime çok şaşırdım cidden. Yani herkes beğenmişti falan ama bu kadarını beklememiştim. Bu kitap tam bir paketmiş oysa. Karmakarışık; tatlı, eğlenceli, seksi, komik, zekice, iyi yazılmış ve farklı. 

Karmakarışık tamamen bir erkek ağzıyla okuduğum ilk kitaptı. Yani bir sürü kitabın erkek karakter tarafından anlatıldığı yan kitapları okuduk ama onlarda hikayeleri biliyorduk. Bu tamamen farklı. Hikayeyi baştan sonra bir erkek anlatıyor ve yazarımız bir kadın.
Bayan bir yazarın erkek ağzından yazması oldukça riskli olabilirdi. Hatta berbat bir şekilde sonuçlanabilirdi ama Emma başarmış. Harika olmuş.

Şimdi Karmakarışık neymiş bir bakalım:

İlk sayfada tanıştığımız Drew Evans grip olmuş. Ya da en azından bizimle tanışırken söylediği şey bu. Ama kim bu Drew Evans?

Drew Evans...Banker, (Şu alım-satım işiyle uğraşan insan, hisse senedi tarzı şeyleri alıcısından satıcısına ulaştırıyor bu sırada da aradan komisyon alıp kendi de kazanıyor. Sanırım Türkçede de bu şekilde kullanılıyor ama emin değilim.) zengin, zeki, çapkın, eğlenceli, komik, seksi, yakışıklı...
Daha devam etmeme gerek var mı? Ben de öyle düşünmüştüm.

Ve Drew Evans kendisinin kadınlara Tanrıdan bir hediye olduğunu düşünüyor. Katılmıyor musunuz? Bence haklı.


Katherine -Herkes bana Kate der- Brooks...Zeki, tatlı, komik, güzel, eğlenceli, iş kadını...Neden bahsettiğimi anlıyor musunuz? Evet. Bu ikisi birbirine benziyor. Hem de fazlaca.

Kate on küsur yıldır sevgilisi olan bir adamla nişanlı ve sadık. En azından olmaya çalışıyor. Ama bu düşündüğünden de zor. Çünkü zaman insanları da değiştiriyor. Bir zamanlar istediğiniz şeyler artık istemediğiniz şeylere dönüşebiliyor.

Kate ve Drew birbirlerini ilk gördüklerinde inkar edemedikleri bir çekim oradaydı. Tansiyon, göz ardı edilemez gerçek...Oradaydı.
Kate ve Drew  Karmakarışık'ta birbirlerinden nefret ettiler, birbirleriyle delicesine kavga ettiler ama tutku, istek her zaman oradaydı. 

Drew ve Kate'in hikayeleri klişe olarak adlandırılabilirdi. Tabi bunlar başka bir kitapta olsaydı. Ama bu kitabı okurken kesinlikle klişe değildi. Dialoglar zekiceydi. Anlatım, karakterler klişe değildi. 

Karakterler demişken kitapta bayıldığım bir karakter daha var. Mackenzie...Drew'in yeğeni. Tanrım! Ne kadar tatlı bir çocuk o öyle. Drew ile konuşmaları, ikisinin ilişkisi...Mackenzie dünyanın en şanslı çocuğu olabilir bence.
Ayrıca Drew ve Mackenzieyi birlikte okurken şu erkekleri çocuklarla görmenin neden büyük bir olay olduğunu anlamış oldum. Bu..Çok tatlıııı!

Daha fazla konuşmadan eğer benim gibi büyük bir hata yapıp hala bu kitabı okumayan varsa hiç daha fazla vakit kaybetmeden okusun diyorum. Cidden. Sakın tereddüt etmeyin ve okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder